Писателите взеха участие в „Нощ на четенето“, организирана от Френския институт и издателство „Ентусиаст“
На 19 и 20 януари 2024 г. Мишел Бюси, Жером Лубри, Бернар Миние и Франк Тилие гостуваха в София по повод „Нощ на четенето“, която тази година Френския институт у нас и издателство „Ентусиаст“ реализираха съвместно. В поредица от три публични събития със стотици посетители и срещи с ученици от гимназии с интензивно изучаване на френски език четиримата автори разкриха интересни подробности около техните романи, идеи, стил и кариерния им път като писатели.
В първия ден Бюси, Лубри, Миние и Тилие посетиха ученици от френския лицей „Виктор Юго“, френската гимназия „Алфонс дьо Ламартин“, 133 СУ „Александър С. Пушкин“ и 35 СЕУ „Добри Войников“, а вечерта се проведе вълнуваща дискусия във Френския институт, чийто модератор беше Георги Ангелов. Той постави фокус върху умението им за създаване на страховити и напрегнати сюжети, психически нестабилни персонажи и мрачни атмосфери, както и откъде черпят вдъхновение за това.
На следващият ден се осъществи среща с български криминални писатели, преводачи и представители на академичната общност в библиотека „Филологии“ в Ректората на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Модераторът Боряна Дукова поговори с четиримата писатели за техния начин на работа и техника по изграждането на завладяващи истории. По-късно Бюси, Лубри, Миние и Тилие бяха в Книжен център „Гринуич“ за последното събитие от програмата с водещ Гриша Атанасов, на което многобройните гости търпеливо изчакваха, за да получат автограф от френските майстори на трилъри.
„Няма точна рецепта за създаването на френски криминален роман“, сподели Жером Лубри. „Всеки писател има индивидуален житейски опит и това е предпоставка за разнообразие в качеството, стила и сюжета.“
„Когато пиша един роман, не си задавам въпроса в какъв жанр е“, твърди Бернар Миние. „Литературата е невероятен инструмент, който ни дава възможността да се потопим в една история без да я поставяме в някакви граници. Затова аз се интересувам повече от това, което искам да дам на читателите чрез нея.“
„Всеки автор има свой собствен подход в писането“, твърди Мишел Бюси. „Аз винаги се доверявам на своето въображение и се старая да иронизирам действителността. Преди това проверявам дали е възможно, като проверявам фактите, защото се опитвам моят роман да бъде възможно най-реалистичен, но в крайна сметка се старая моето въображение да вземе превес.“
„Литературата е едно добро средство да говорим за заобикалящия ни свят“, коментира Франк Тилие. „Именно това ни дава желание да пишем криминални романи. По този начин се опитваме да разбираме хората, които например са извършили зло и обстоятелствата, които са ги накарали да го направят. Задаваме си въпроси и подбуждаме любопитството, което стои в основата на човешкото естество.“
Четиримата автори признаха, че за първи път представят своето творчество на една сцена и благодариха на организаторите на събитието за възможността. Те изразиха и своето желание да обикалят и други страни заедно.