Като неделима част от българския народ българското еврейство споделя наравно с него цялата му история на национално утвърждаване.
Българските евреи, интегрирани от векове в българското общество, участват в националната история наравно с всички българи. Те защитават отечеството си в Освободителната и всички други войни, които България води, за да се запази като държава и народ.
Приносът на евреите в икономическия, културния и духовния възход, който обхваща България след Освобождението, е също така значителен, познат на българското общество и е получил своето признание.
Страна с ниско равнище на антисемитизъм, България е истинска родина за българските евреи.
Събитията между 1940 и 1944 година, когато под влияние на нацистката идеология евреите са подложени на гонения, са изпитание както за българското еврейство, така и за целия народ.
Историческите есета в тази книга са за този драматичен епизод от българската история, еднакво болезнено преживян и от евреи, и от българи.
Автор на 12 романа, на две изследователски книги от българската история, Леа Коен разказва увлекателно за събитията, личностите и идеите на една мрачна епоха, която продължава да вълнува и да поставя въпроси пред българското общество и днес.
• Имало ли е холокост в България;
• Нормативна уредба за узаконяване на гоненията;
• Ролята на цар Борис III;
• Жените и свидетелските им разкази;
• Спасение или оцеляване;
• Приносът на Българската православна църква за спасението.
Книгата е резултат от 20-годишни проучвания и стъпва на документи, свидетелства, писма.
Държавите са по-силни, когато могат да се изправят пред трудни части от своята история. Нито една страна не е имала непорочно поведение по време на Втората световна война.
Н. П. Стюарт Ейзенстат,
специален съветник на Антъни Блинкен по въпросите на холокоста,
председател на Съвета на Музея на холокоста във Вашингтон
Година | 2022 |
Дизайн | Яна Аргиропулос |
Формат | |
Категории | Електронни книги |
След двата успешни романа „Рафаел“ и „ЖЕНИТЕ ОТ КИНО РОЯЛЪ“, в които Леа Коен разказва историята на България от 30-те и 40-те години на миналия век през съдбата на евреите индустриалци, издателство „Ентусиаст“ публикува документалните очерци на авторката под заглавието „Спасение, гонения и холокост в царска България (1940-1944)“.
Настоящата книга (втора поред след „Ти вярваш“, издадена през 2012 г.) е съпроводена с копия на документи, някои от които неизвестни на широката общественост. Трудът е резултат от близо 20-годишни проучвания и е посветен на 80-годишнината от спасението на българските евреи, което ще бъде отбелязано от българската и световната демократична общност в началото на 2023 г. Предговорът е на Стюарт Ейзенстат, специален съветник на Антъни Блинкен по въпросите на Холокоста и председател на борда на Държавния музей на холокоста във Вашингтон.
В „Спасение, гонения и холокост в царска България (1940-1944)“ Леа Коен разказва за събитията, личностите и идеите на една мрачна епоха, която продължава да вълнува българското общество и днес.
Темата за холокоста, и преди всичко за спасението, несъмнено силно вълнува българското общество и остава и до днес един от най-дискусионните исторически сюжети. Събитията между 1940 и 1944 година, когато под влияние на нацистката идеология евреите са подложени на гонения, са изпитание както за българското еврейство, така и за целия народ. Историческите есета в тази книга са за този драматичен епизод от българската история, еднакво болезнено преживян и от евреи, и от българи.
„Държавите са по-силни, когато могат да се изправят пред трудни части от своята история“, пише Стюарт Ейзенстат. „Нито една страна не е имала непорочно поведение по време на Втората световна война.“
Книгата ще бъде представена на 27 юни 2022 г. от 18:00 ч. в Еврейския културен дом с участието на проф. Александър Оскар, Иванка Гезенко и Михайлина Павлова и на 2 юли 2022 г. от 18:00 ч. в Книжен център „Гринуич“ с участието на Михаил Заимов.
Преди да закупите, а след това и да изтеглите електронна книга с DRM защита от www.enthusiast.bg, е необходимо да изпълните следните действия:
1. Създайте си регистрация в Adobe.com, за да получите Adobe ID.
Ако вече разполагате с регистрация, пропуснете тази стъпка.
Указание за регистрация:
2. Инсталирайте софтуер за четене, в който трябва да въведете регистрираните в Adobe.com имейл и парола. Четенето и свалянето на електронните книги и списания може да се осъществи чрез:
ВАЖНО: Ако пропуснете активирането на Adobe Digital Editions (или друг избран софтуер) с Adobe.com регистрацията, то има възможност да загубите закупените от вас книги.
3. Направете регистрация в електронната книжарница на „Ентусиаст“: www.enthusiast.bg
ВНИМАНИЕ: Само регистрирани потребители имат възможност да закупуват е-книги.